Če se tudi ti v zadnjem času zaradi izjav medijev in straha domačih delno soočaš s tesnobo preberi nasvete univ. dipl. psihologinje Ele Brecelj.
Izrazi svoja čustva, tudi tista bolj neprijetna - preko pogovora, ustvarjanja, glasbe, pisanja dnevnika... Potlačena čustva namreč povečajo možnost pojava depresije.
Kadar čustva postanejo preveč intenzivna, poskušaj svoje misli preusmeriti drugam (vstani in si z mrzlo vodo splahni obraz, začni reševati križanko, začni trebušno dihati, opazuj kakšni občutki so prisotni v tvojem telesu, fizično zamenjaj prostor, opazuj stvari okoli sebe, spomni se podrobnosti iz zadnjega izleta...).
Določi si čas v dnevu, za skrbi - 15 min na dan je namenjenih prebiranju člankov in skrbem glede koronaviruasa, v drugi polovici dneva pa se prebiranju novic izogni.
Ustvari si rutino v dnevu, saj nam le ta predstavlja občutek varnosti. Urnik lahko zapišeš na list papirja.
Izkoristi dodaten čas za stvari, ki so namenjene le tebi in tvojemu dobremu počutju (presadi rože, preberi knjigo, obnovi znanje inštrumenta, poglej film, začni s telesno vadbo, meditiraj, privošči si popoldanski spanec...).
Občutke osamljenosti lahko preženeš s povezovanjem preko socialnih omrežij. Mogoče lahko zopet vzpostaviš kontakt s prijatelji in sorodniki, s katerimi ste se zaradi pomanjkanja časa oddaljili.
Pomembno je, da ne izgubljaš energije za ukvarjanje s skrbmi na katere nimaš vpliva in ki zate niso koristne npr. - Kaj pa če bo ta virus trajal še veliko časa?, Kaj pa če bom resno zbolel/a? ... Vseeno pa prevzami odgovornost za stvari, na katere imaš vpliv (umivaj si roke, ostani doma).
Hvala Ela za nasvete, ki si jih podelila z nami.
Commentaires